OPIJUM I BEOGRAĐANI: KRIJUMČARI OPIJUMA NA UDARU POLICIJE II DEO
U tako složenim okolnostima doneta je 1930. Uredba o ustrojstvu i delokrugu Uprave grada Beograda kojom su joj na raspolaganje stavljeni policija, žandarmerijski puk i eskadron konjičke žandarmerije. Gradsko područje bilo je podeljeno na 14 policijskih kvartova čije su starešine dnevno izveštavale upravnika grada o situaciji. Do izmena u organizaciji Uprave grada Beograda došlo je 1934. kada su policiji pripale dodatne obaveze iz Zakona o radnjama. Od proglašenja Šestojanuarske diktature dominantni deo gradske uprave bilo je Odeljenje opšte policije sa svojim antikomunističkim odsekom koje se bavilo suzbijanjem ”antidržavnih elemenata“. Uz to, gradska policija se bavila i kontrolom stranih državljana kojih je 1931. u Beogradu bilo 27.000, od čega 18.000 (67%) ruskih emigranata.
Suočena s prilivom stranaca i izazovima novog vremena, uprava beogradske policije počela je 1930. da šalje svoje funkcionere na usavršavanje u Pariz, Beč, London i Berlin. Među prvima su poslati Dušan Filipović i Milan Aćimović, koji će se posle 1934. i sami naći na čelu gradske uprave. Kao šef Odeljenja opšte policije Aćimović je vodio glavnu reč u progonu komunista i studenata, a od 1935. beogradsku policiju potpuno je otvorio nemačkim obaveštajnim službama. Početkom 1937. pri Ministarstvu unutrašnjih poslova osnovan je Odsek međunarodne policije čiji je zadatak bio saradnja s nacionalnim policijskim centrima i odeljenjima međunarodnih policijskih organa.
Beogradska policija je u kontinuitetu primala i objavljivala Interpolove poternice koje su se odnosile na svetske kriminalce i njihov potencijalni boravak u Jugoslaviji. U rubrici ”Skreće se pažnja“ Policijski glasnik 16. decembra 1931. donosi obaveštenje o američkom državljaninu Luiđiju Alabizu, poreklom iz Teranove, koji je stigao u Beč, a bio je osumnjičen za krijumčarenje opojnih droga i belog roblja. Alabizo je bečkoj policiji rekao kako je 1919. iz Italije preneo u Ameriku dve tone sira a ne droge, za šta je tada bio optužen. Iz Švajcarske je krijumčario drvenu rezbariju, a 1925. u Đenovi je osuđen za šverc opojnih droga. Postojala je osnovana sumnja da je boravio i u Beogradu.
Veoma brzo policija je uspela da stavi u svoju službu nekoliko aktivnih krijumčara droge. Tako je agentu beogradske policije Maksimu Beliću, specijalisti za borbu protiv krijumčara opijata, u akcijama asistirao ”poznati švercer opijuma“ i ruski emigrant Mihail Stamburovski, inače inženjer rudarstva. Pre nego što je postao policijski doušnik, Stamburovski je bio ”beogradska veza“ inženjera hemije Josifa Raskina, jednog od vođe pariske krijumčarske organizacije, zahvaljujući kome se i Beograd prvi put našao u kontekstu transnacionalnog kriminala.
U junu 1931. nemački parobrod Milwaukee pristao je u njujoršku luku sa 17 sanduka opijata u vlasništvu beogradske kompanije Kandra & Komp. koje su američki carinski organi zaplenili i izvestili o tome FBN. Brzom istragom američkih agenata i hamburške policije utvrđeno je da je u pitanju bilo fiktivno preduzeće Josifa Raskina registrovano na adresi Narodne banke Jugoslavije. Taj ruski emigrant (ili ”poljski Jevrejin“ kako je pisao madridski dnevnik Luz) živeo je na relaciji između Istanbula, Beča, Berlina i Pariza, a Interpol je o tome izveštavao i beogradsku policiju. Policijski glasnik doneo je 11. juna 1933. članak o ”francuskom“ trgovcu drogom Žaku (?) Raskinu i njegovim bliskim vezama s bugarskom fabrikom opijata Metodija Lazova. Pritom je spomenut i njegov poslovni partner, peruanski diplomata Karlos Fernandez Bakula, koji je krajem 1931. saslušan pred državnim tužilaštvom u Njujorku zbog šverca droge i veza s Raskinom. Interpol je beogradskoj policiji skrenuo pažnju na tu dvojicu krijumčara za koje se pretpostavljalo da su se na svojoj trasi od Sofije prema Hamburgu zadržavali u Beogradu. Inače, Raskin je prethodno živeo u Berlinu i Beču odakle je proteran 1933. kada je i zabeležena njegova poseta Beogradu.